Skip to content

The Measure of America: American Human Development Report, 2008-2009

7 miesięcy ago

387 words

Postęp w Stanach Zjednoczonych mierzy się tradycyjnie pod względem wzrostu gospodarczego, handlu i inwestycji, dzięki czemu The Measure of America jest książką powitalną. Jego redaktorzy wprowadzają Amerykański Indeks Rozwoju Społecznego, który jest pojedynczą miarą dobrostanu dla wszystkich Amerykanów, opartą na trzech czynnikach: oczekiwanej długości życia, dostępie do wiedzy i dochodach. Dane w tym indeksie są zdezagregowane według stanu i okręgu kongresowego, a także według rasy, grupy etnicznej i płci. Wzorując się na raporcie o rozwoju ludzkim Programu Narodów Zjednoczonych, po raz pierwszy Indeks Rozwoju Społecznego został zastosowany do uprzemysłowionego narodu. Książka ma odpowiedzieć na pytanie: jak radzą sobie ludzie w Stanach Zjednoczonych. Jest to dobre pytanie, zadawane we właściwym czasie; Stany Zjednoczone, najbogatszy kraj świata, wydają średnio trzy razy więcej na opiekę zdrowotną niż inne zamożne narody, a jednak osiągają jedynie mierne wyniki w zakresie rozwoju społecznego. Ta rozbieżność wynika po części z ogromnych nierówności. Amerykańskie wskaźniki umieralności niemowląt na przykład nie uległy poprawie w ciągu ostatnich 8 lat i są równe stawkom na Kubie, w Chorwacji, Polsce i Estonii. Książce towarzyszy prawdziwie imponująca strona internetowa (http://measureofamerica.org), która oferuje bezpłatny dostęp do zestawu interaktywnych map, które pokazują informacje o ponad 60 różnych wskaźnikach, zdezagregowane według stanu.
Rasa jest skutecznie rozwiązywana w dyskusjach na temat zdrowia, edukacji i dochodów, ale analiza tych trzech czynników przez rasę nie występuje na mapach w książce i na stronie internetowej. To niedopatrzenie powinno zostać poruszone w następnym wydaniu książki, a w międzyczasie analizy według rasy powinny zostać uwzględnione na mapach dostępnych w Internecie.
Ta książka jest zdecydowanie zalecana dla tych, którzy chcą wiedzieć, jak ludzie robią w Stanach Zjednoczonych. To pytanie wydaje się teraz szczególnie istotne, ponieważ wpływ kryzysu finansowego na Amerykanów odczuwany jest poprzez rosnące bezrobocie, wzrost zadłużenia gospodarstw domowych i zmniejszenie majątku osobistego, a także utratę ubezpieczenia zdrowotnego – dramat, który prawdopodobnie poszerzy się i pogłębi nierówności.
Christopher Simms, Ph.D.
Dalhousie University, Halifax, NS B3H 1R2, Kanada
Krzysztof. ca
[podobne: dentysta w ciąży za darmo, goodlookin allegro, dyżury aptek września ]

0 thoughts on “The Measure of America: American Human Development Report, 2008-2009”

Powiązane tematy z artykułem: dentysta w ciąży za darmo dyżury aptek września goodlookin allegro